Co to jest peeling kawitacyjny i na czym polega?
Peeling kawitacyjny, nazywany również peelingiem ultradźwiękowym, należy do grupy peelingów fizycznych o działaniu powierzchniowym. W trakcie zabiegu mikroskopijne pęcherzyki wypełnione gazem powstające na skutek styku szpatułki ultradźwiękowej z wilgotną skórą wnikają pod martwe komórki naskórka, tam rosną, rozpadają się i dzięki fali uderzeniowej wypychają komórki naskórka oddzielając je od głębszych warstw, umożliwiając głębokie oczyszczenie powierzchni skóry.
Jakie działanie wykazuje peeling kawitacyjny?
W przypadku peelingu kawitacyjnego oprócz usunięcia martwego naskórka oczyszcza się skórę z resztek makijażu, zbędnych produktów przemiany materii, usuwa nadmiar sebum i zanieczyszczenia z porów. Poprzez wibrację dochodzi również do zwiększenia metabolizmu komórkowego, pobudzenia wielu enzymów i zapoczątkowania reakcji biochemicznych. Poprzez drgania zwiększa się przepuszczalność błon komórkowych, ułatwiając penetrację substancji aktywnych, zaopatrzenie komórek w tlen i składniki odżywcze. Obserwuje się także efekt cieplny, który pozytywnie wpływa na przepływ krwi i tym samym odświeżenie skóry. Zabieg peelingu kawitacyjnego korzystnie wpływa na produkcję kolagenu i elastyny, a dzięki wywołanemu drganiami mikromasażowi dochodzi do rozluźnienia mięśni i spłycenia zmarszczek. Zabieg ultradźwiękowego oczyszczania ponadto wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwbólowe. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej zalety zabiegu, śmiało można stwierdzić, że systematyczna kawitacja dokładnie oczyszcza skórę i wielokierunkowo wpływa na poprawę jej kondycji.
Czy zabieg jest bolesny?
Prawidłowo wykonany peeling kawitacyjny nie niesie za sobą żadnych odczuć bólowych – całemu zabiegowi towarzyszy jedynie delikatne łaskotanie, będące efektem tworzenia się pęcherzyków kawitacyjnych. Jest to zabieg przyjemny, generujący delikatne ciepło i efekty akustyczne. Ewentualnym skutkiem ubocznym peelingu kawitacyjnego może być lekkie zaczerwienienie i podrażnienie skóry, które jednak szybko ustępuje. Po zabiegu niemal od razu można wrócić do codziennych czynności.
Jakie są wskazania do wykonania peelingu kawitacyjnego?
- trądzik pospolity
- zanieczyszczona, przetłuszczająca się skóra z widocznie poszerzonymi porami i zaskórnikami
- zmarszczki
- przebarwienia
- poszarzała i niedotleniona cera (np. w wyniku palenia papierosów)
- rozszerzone naczynka
Jakie są przeciwwskazania do wykonania peelingu kawitacyjnego?
- choroba nowotworowa i okres rekonwalescencji po przebytej chorobie nowotworowej
- choroby tarczycy
- ciąża i karmienie piersią
- aktywna opryszczka
- gorączka
- niewydolność krążenia
- rozrusznik serca, aparat ortodontyczny i inne metalowe elementy w ciele
Jak często wykonywać peeling kawitacyjny?
W przypadku leczenia trądziku, poprawy dotlenienia, nawilżenia i napięcia skóry zaleca się wykonanie od 4 do 6 zabiegów w odstępach czasowych około 10 dni. Dla podtrzymania efektu oraz jako zabieg odświeżający, należy wykonać peeling kawitacyjny z częstotliwością jednego zabiegu na miesiąc.